OH Home
A.net/OH
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Greater Cleveland Indoor Championships
February 17th 2017 Brea, Ohio, United States
Report
Block
2 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
History for 2017 Feb 17th
Results
News
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2011
2010
1
1
Media for 2017
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2017 Results - Greater Cleveland Indoor Championships
Feb 16th 2017, 9:23pm
Attending groups
RunnerSpace.com/OH
Invited groups
2017
Greater Cleveland Indoor Championships
2017 Results - Greater Cleveland Indoor Championships
Published by
ResultsCentral
Feb 16th 2017, 9:23pm
Varsity - Mens
1.
Case Western Reserve
288
2.
Baldwin-Wallace
101
3.
John Carroll
81
4.
Oberlin
71
5.
Wooster
3
Varsity - Womens
1.
Oberlin
173
2.
Case Western Reserve
138
3.
Baldwin-Wallace
82
4.
Ursuline (OH)
73
5.
John Carroll
72
Mens Results
Womens Results
55 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Nathan Wahner
6.62a
PR
Case Western Reserve
2.
Jr
Trypp Washington
6.67a
PR
Baldwin-Wallace
3.
Jr
Zak Hurd
6.69a
Case Western Reserve
4.
Jr
Ben Zelkin
6.76a
Case Western Reserve
5.
Jr
Zeesha Braslawsce
6.85a
Case Western Reserve
6.
So
Jabari Clemons
7.07a
Oberlin
55 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Zak Hurd
6.69a
Case Western Reserve
3.
Sr
Nathan Wahner
6.72a
Case Western Reserve
4.
Jr
Ben Zelkin
6.73a
Case Western Reserve
2.
Jr
Trypp Washington
6.81a
Baldwin-Wallace
5.
Jr
Zeesha Braslawsce
6.81a
PR
Case Western Reserve
6.
So
Jabari Clemons
7.00a
Oberlin
7.
Jr
Patrick Shober
7.04a
PR
Case Western Reserve
8.
19+
Khalid Mulazim
7.05a
PR
Southwest Sprinters ...
9.
Fr
Justin Thomas
7.13a
Case Western Reserve
10.
Jr
Jared Reimel
7.17a
Baldwin-Wallace
11.
Fr
Sam Jenkins
7.19a
Case Western Reserve
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Nathan Wahner
22.54a
Case Western Reserve
2.
Jr
Zak Hurd
23.74a
SR
Case Western Reserve
3.
Fr
Jesse Kucewicz
24.11a
PR
Baldwin-Wallace
4.
Fr
Sam Jenkins
24.40a
PR
Case Western Reserve
5.
Fr
Dominic Oddo
24.44a
Case Western Reserve
6.
So
Jabari Clemons
24.51a
Oberlin
7.
Fr
Justin Thomas
24.85a
PR
Case Western Reserve
8.
Fr
Iliya Bufogle
24.97a
Baldwin-Wallace
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Andrew Ibibo
50.82a
Case Western Reserve
2.
Fr
Jonathan Haling
52.04a
Case Western Reserve
3.
Fr
Sam Jenkins
54.16a
PR
Case Western Reserve
4.
Sr
Daniel Samuel
56.97a
Case Western Reserve
500 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Zack Modzelewski
1:10.78a
PR
John Carroll
2.
Fr
Jesse Kucewicz
1:12.25a
PR
Baldwin-Wallace
3.
So
Noah Kendrick
1:16.05a
PR
Baldwin-Wallace
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Mike Hradesky
2:00.66a
Case Western Reserve
2.
Jr
Alec Southern
2:01.18a
PR
Case Western Reserve
3.
Sr
Bradley Hamilton
2:01.64a
Oberlin
4.
Jr
Corey Large
2:02.72a
PR
John Carroll
5.
So
Luke Cancilla
2:04.67a
John Carroll
6.
Fr
Nathaniel Bailey
2:09.60a
Case Western Reserve
7.
Sr
Mitch Baller
2:11.77a
Case Western Reserve
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Joe Ledger
2:34.56a
PR
Case Western Reserve
2.
So
Ryan Scanlon
2:35.77a
PR
John Carroll
3.
Jr
Nick Knorz
2:38.87a
PR
Case Western Reserve
4.
Fr
Chad Burrow
2:40.83a
PR
John Carroll
5.
Jr
Isaac Hietanen
2:44.91a
PR
Oberlin
6.
Fr
Patrick McGuire
2:46.96a
PR
John Carroll
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
James Gibson
4:28.30a
SR
Case Western Reserve
2.
Jr
Brady Jeffers
4:29.69a
PR
Baldwin-Wallace
3.
So
Grant Sheely
4:35.09a
PR
Oberlin
4.
So
James De La Cruz
4:36.35a
PR
Case Western Reserve
5.
Sr
Hannon Ayer
4:40.66a
Oberlin
6.
Fr
Karthik Ravichandran
4:43.96a
PR
Case Western Reserve
7.
So
Mike Kraft
4:54.18a
John Carroll
8.
Fr
Jason Seballos
5:17.28a
PR
Baldwin-Wallace
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Galen Caldwell
9:06.23a
SR
Case Western Reserve
2.
Fr
David Brubacher
9:14.98a
PR
Oberlin
3.
Fr
William Taylor
9:20.14a
Oberlin
4.
Fr
Duncan Reid
9:27.34a
Oberlin
5.
So
Dylan Caban
9:39.66a
PR
Oberlin
6.
Fr
Nick Irwin
9:42.21a
PR
Baldwin-Wallace
7.
So
Phil Spronz
9:48.94a
Baldwin-Wallace
8.
Fr
Jacob Goldberg
9:52.46a
Case Western Reserve
9.
Fr
Alexander Breslin
9:53.21a
PR
Oberlin
10.
Fr
Jackson Daugherty
10:08.10a
PR
Oberlin
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Xavier Yozwiak
16:29.06a
PR
Case Western Reserve
2.
Fr
Michael Klein
16:49.24a
PR
Case Western Reserve
3.
Sr
Brian Kelly
17:05.20a
Case Western Reserve
4.
Jr
Dylan Tanner
17:18.47a
SR
Baldwin-Wallace
55m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
So
John Iannetta
8.16a
PR
John Carroll
2.
Fr
Dominic Oddo
8.31a
Case Western Reserve
3.
Fr
Mitchell Webb
8.86a
PR
Case Western Reserve
4.
Fr
Robby Becker
9.91a
Baldwin-Wallace
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:32.46a
Case Western Reserve
2.
Relay Team
4:04.87a
Baldwin-Wallace
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
So
J.J. Bost
15.29m
PR
John Carroll
2.
Jr
Travis Giardina
13.78m
PR
Baldwin-Wallace
3.
Jr
Alex Nesvisky
13.57m
Case Western Reserve
4.
So
Tyler Bushman
13.36m
Case Western Reserve
5.
So
Hank Sinn
13.28m
PR
Oberlin
6.
Fr
Spencer Wilson
12.72m
PR
Wooster
7.
So
Chauncey Simmons
12.68m
Oberlin
8.
Sr
Nick Markovich
12.20m
PR
Case Western Reserve
9.
Jr
Avery McThompson
12.09m
Oberlin
10.
Fr
Nick Vuono
11.94m
John Carroll
11.
Fr
Charles Ellis
11.62m
PR
Baldwin-Wallace
12.
Jr
Sam Meads
11.54m
Oberlin
13.
Fr
Justin Robinson
11.41m
PR
Wooster
14.
So
Colin Ford
10.15m
Wooster
15.
Jr
Nigel Simmons
9.56m
Baldwin-Wallace
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Kyle Aerni
1.77m
Baldwin-Wallace
2.
Fr
Dominic Oddo
1.77m
Case Western Reserve
3.
Fr
Robert Quist
1.72m
PR
John Carroll
4.
So
Milton Woods
1.72m
Baldwin-Wallace
Fr
Tre Leonard
NH
Baldwin-Wallace
Jr
Sam Guadagnino
NH
Case Western Reserve
High Jump
High Jump Jump Off
- Finals
x
1.
Fr
Kyle Aerni
1.82m
PR
Baldwin-Wallace
Fr
Dominic Oddo
NH
Case Western Reserve
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Johnathon Spilker
4.60m
SR
Baldwin-Wallace
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Dominic Oddo
6.67m
PR
Case Western Reserve
2.
Jr
Zak Hurd
6.36m
PR
Case Western Reserve
3.
So
Ananth Suresh
6.14m
SR
Case Western Reserve
4.
Jr
Patrick Shober
5.72m
Case Western Reserve
5.
So
Milton Woods
5.66m
PR
Baldwin-Wallace
6.
So
Jabari Clemons
5.61m
PR
Oberlin
7.
Jr
Sam Guadagnino
5.54m
Case Western Reserve
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Ananth Suresh
12.49m
SR
Case Western Reserve
2.
Fr
Tom Fu
12.05m
Case Western Reserve
3.
Fr
Jason Dong
11.82m
Case Western Reserve
4.
Fr
Mitchell Webb
11.60m
Case Western Reserve
5.
Jr
Tyler Jew
11.46m
John Carroll
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
So
J.J. Bost
16.03m
PR
John Carroll
2.
So
Tyler Bushman
14.97m
Case Western Reserve
3.
Jr
Sam Meads
14.91m
PR
Oberlin
4.
So
Hank Sinn
14.67m
Oberlin
5.
So
Nick Colby
14.67m
John Carroll
6.
Jr
Travis Giardina
14.06m
Baldwin-Wallace
7.
So
Chauncey Simmons
13.32m
PR
Oberlin
8.
Fr
Dan Wade
13.32m
Case Western Reserve
9.
Jr
Alex Nesvisky
12.48m
Case Western Reserve
10.
Jr
Avery McThompson
12.23m
Oberlin
11.
Fr
Spencer Wilson
11.87m
Wooster
12.
Fr
Charles Ellis
11.61m
Baldwin-Wallace
13.
Jr
Nigel Simmons
11.59m
Baldwin-Wallace
14.
Jr
Nathaniel Moore
10.84m
PR
Wooster
15.
Fr
Justin Robinson
10.42m
Wooster
16.
So
Colin Ford
9.65m
Wooster
55 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
So
Janelle Perry
7.45a
Ursuline (OH)
2.
Fr
Kayla Higgenbotham
7.59a
PR
Ursuline (OH)
3.
So
Emily Kelly
7.64a
PR
Oberlin
4.
Fr
Beth Plas
7.66a
PR
Baldwin-Wallace
5.
Jr
Skylar Braga
7.67a
Case Western Reserve
6.
Jr
Gabrielle Leon
7.73a
John Carroll
7.
So
Sarah Stottner
7.91a
PR
Case Western Reserve
8.
Sr
Jasmine Moore
8.22a
Baldwin-Wallace
55 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Janelle Perry
7.43a
Ursuline (OH)
2.
Fr
Kayla Higgenbotham
7.63a
Ursuline (OH)
3.
So
Emily Kelly
7.67a
Oberlin
4.
Jr
Skylar Braga
7.67a
Case Western Reserve
5.
Jr
Gabrielle Leon
7.71a
PR
John Carroll
6.
Fr
Beth Plas
7.74a
Baldwin-Wallace
7.
So
Sarah Stottner
7.92a
Case Western Reserve
8.
Sr
Jasmine Moore
7.94a
PR
Baldwin-Wallace
9.
Fr
Gesnide Pierre
7.94a
PR
Ursuline (OH)
10.
Jr
Rachel Tucker
8.00a
PR
Baldwin-Wallace
11.
Sr
Sallaymatu Kallon
8.04a
PR
Oberlin
12.
Fr
Chanel Dore
8.12a
PR
Case Western Reserve
13.
Sr
Jillian Hostetler
8.35a
PR
Oberlin
14.
Jr
Elyse Douglas
8.38a
PR
Oberlin
15.
Fr
Emily Hermann
8.65a
Case Western Reserve
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Alyssa Biedron
27.70a
PR
John Carroll
2.
So
Emily Kelly
27.70a
PR
Oberlin
3.
Fr
Beth Plas
27.96a
PR
Baldwin-Wallace
4.
Jr
Annie Goodridge
27.98a
PR
Oberlin
5.
So
Ify Ezimora
28.23a
Oberlin
6.
Sr
Jasmine Moore
28.26a
PR
Baldwin-Wallace
7.
Jr
Rayna Holmes
28.28a
SR
Oberlin
8.
Jr
Skylar Braga
28.35a
Case Western Reserve
9.
Jr
Marie-Louise Kloster
28.50a
PR
Case Western Reserve
10.
Fr
Shahed Eid
28.58a
PR
Case Western Reserve
11.
So
Sarah Stottner
28.61a
PR
Case Western Reserve
12.
Jr
Gabrielle Leon
28.64a
John Carroll
13.
Fr
Gesnide Pierre
28.88a
Ursuline (OH)
14.
Sr
Sallaymatu Kallon
29.31a
Oberlin
15.
So
Shannon Carroll
29.40a
PR
Case Western Reserve
16.
Jr
Elyse Douglas
30.62a
Oberlin
17.
So
Haylie Klein
30.71a
SR
Case Western Reserve
18.
Jr
Lisa Carle
30.85a
PR
Oberlin
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Abby Casalnova
1:01.76a
PR
Case Western Reserve
2.
Jr
Marie-Louise Kloster
1:02.61a
Case Western Reserve
3.
Fr
Julia Ricketti
1:02.63a
PR
John Carroll
4.
Fr
Shahed Eid
1:03.65a
PR
Case Western Reserve
5.
Fr
Maria King
1:03.90a
Case Western Reserve
6.
Sr
Jasmine Moore
1:04.46a
PR
Baldwin-Wallace
7.
Fr
Tatum Naylor
1:05.53a
Case Western Reserve
8.
Jr
Rayna Holmes
1:05.57a
PR
Oberlin
9.
So
Ify Ezimora
1:05.86a
PR
Oberlin
10.
Jr
Jessica Hicks
1:07.66a
PR
Ursuline (OH)
11.
So
Reanna Edwards
1:10.31a
Baldwin-Wallace
500 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Rachel Schubert
1:20.58a
PR
John Carroll
2.
Fr
Kendall Miller
1:20.92a
PR
John Carroll
3.
Jr
Jessica Swisher
1:23.95a
SR
John Carroll
4.
Fr
Jillian Schaefer
1:24.82a
John Carroll
5.
Fr
Gianna Guido
1:39.73a
PR
John Carroll
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Maria DeRenzo
2:25.09a
SR
Case Western Reserve
2.
Fr
Katie Fowler
2:27.67a
PR
Baldwin-Wallace
3.
Fr
Annie Quisno
2:29.40a
PR
Baldwin-Wallace
4.
Fr
Christine Impara
2:34.91a
PR
Oberlin
5.
Fr
Marcella McHenry
2:39.56a
Ursuline (OH)
6.
Jr
Elena Polivka
2:40.18a
PR
Case Western Reserve
7.
So
Madeline Peck
2:46.31a
PR
Oberlin
8.
Fr
Hannah Allenson
2:48.70a
PR
Baldwin-Wallace
9.
Fr
Sarah Hager
2:55.54a
PR
Ursuline (OH)
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Kate Erickson
3:27.20a
PR
Case Western Reserve
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Marija Crook
5:21.31a
Oberlin
2.
So
Linnea Halsten
5:22.61a
PR
Oberlin
3.
So
Jennifer Hoffmann
5:32.57a
Case Western Reserve
4.
Jr
Mia Bates
5:45.43a
Oberlin
5.
Fr
Marcella McHenry
5:51.52a
PR
Ursuline (OH)
6.
Jr
Elena Polivka
5:56.38a
Case Western Reserve
7.
Fr
Hannah Allenson
5:57.34a
PR
Baldwin-Wallace
8.
So
Hannah Berk
6:07.13a
Oberlin
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Madeleine Weiland
11:20.35a
PR
Oberlin
2.
So
Lea Milando
11:28.72a
Oberlin
3.
Sr
Alyssa Hemler
11:53.82a
Oberlin
4.
So
Julia Deen
12:10.54a
PR
Oberlin
5.
Fr
Jordan Dascani
12:55.63a
PR
Baldwin-Wallace
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Abigail Bellows
19:33.20a
PR
Oberlin
55m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Chelsea Rice
9.07a
Ursuline (OH)
2.
Sr
Rachel Holowecky
9.38a
SR
Baldwin-Wallace
3.
So
Shannon Carroll
9.43a
PR
Case Western Reserve
4.
Fr
Sam Kelts
9.78a
Case Western Reserve
5.
Fr
Emily Hermann
10.04a
Case Western Reserve
6.
Jr
Kayla Cool
10.08a
PR
Ursuline (OH)
7.
Jr
Lisa Carle
10.46a
PR
Oberlin
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Jasmine Keegan
12.24m
Oberlin
2.
So
Shannon Carroll
11.78m
Case Western Reserve
3.
Fr
Cecelia Longo
11.64m
Oberlin
4.
Jr
Cassandra Laios
11.53m
Case Western Reserve
5.
Sr
Mary Mowrey
11.10m
Ursuline (OH)
6.
So
Meghan Dayringer
10.96m
PR
Case Western Reserve
7.
Fr
Alyssa Gavin
10.86m
PR
Ursuline (OH)
8.
Sr
Natasha Thomas
10.66m
Baldwin-Wallace
9.
Fr
Maya English
10.50m
PR
Oberlin
10.
Jr
Madison Phillips
10.25m
PR
Baldwin-Wallace
11.
Sr
Paige Fabry
10.18m
Wooster
12.
Jr
Kayla Cool
9.94m
Ursuline (OH)
13.
Fr
Stephanie Patton
9.53m
Ursuline (OH)
14.
Fr
Chanel Dore
9.30m
PR
Case Western Reserve
15.
So
Alexis Johnson
9.24m
John Carroll
Jr
Ana Richardson
FOUL
Oberlin
Fr
Naeisha McClain
FOUL
Oberlin
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Erin Kasper
1.67m
Baldwin-Wallace
2.
Fr
Nikki Linn
1.57m
PR
John Carroll
3.
Fr
Jasmine Keegan
1.52m
PR
Oberlin
4.
Sr
Rachel Holowecky
1.47m
Baldwin-Wallace
5.
So
Kaylee Elliott
1.47m
Oberlin
6.
Jr
Kayla Cool
1.47m
PR
Ursuline (OH)
7.
Sr
Sarah Rosso
1.42m
Ursuline (OH)
8.
Jr
Lisa Carle
1.42m
Oberlin
9.
Fr
Sam Kelts
1.42m
Case Western Reserve
10.
Fr
Christine Impara
1.37m
Oberlin
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
So
Abby Weagraff
2.90m
Baldwin-Wallace
2.
Fr
Malayna Mason
2.75m
Case Western Reserve
3.
Fr
Brittany Ioffe
2.45m
John Carroll
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Janelle Perry
5.85m
PR
Ursuline (OH)
2.
Jr
Annie Goodridge
5.10m
Oberlin
3.
Fr
Kayla Higgenbotham
4.85m
PR
Ursuline (OH)
4.
Jr
Skylar Braga
4.75m
Case Western Reserve
5.
Fr
Sam Kelts
4.63m
PR
Case Western Reserve
6.
Jr
Rachel Tucker
4.51m
PR
Baldwin-Wallace
7.
Fr
Alexis Gamble
4.50m
PR
Ursuline (OH)
8.
Jr
Rachel Willard
4.46m
Case Western Reserve
9.
So
Jessica Edwards
4.45m
SR
Baldwin-Wallace
10.
Jr
Rayna Holmes
4.12m
Oberlin
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Annie Goodridge
11.14m
Oberlin
2.
So
Olivia Woods
10.24m
PR
Oberlin
3.
So
Katelyn Frandanisa
10.07m
PR
John Carroll
4.
Fr
Alexis Gamble
10.02m
Ursuline (OH)
5.
Jr
Rachel Willard
9.93m
Case Western Reserve
6.
Jr
Rachel Tucker
9.89m
Baldwin-Wallace
7.
So
Jessica Edwards
9.73m
SR
Baldwin-Wallace
8.
Jr
Lisa Carle
9.68m
PR
Oberlin
9.
Fr
Anna Brady
9.43m
John Carroll
10.
Jr
Rayna Holmes
9.39m
Oberlin
11.
So
Kaylee Elliott
9.01m
Oberlin
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Ana Richardson
17.06m
Oberlin
2.
Sr
Temi Omilabu
15.87m
Case Western Reserve
3.
Jr
Cassandra Laios
15.29m
Case Western Reserve
4.
Fr
Cecelia Longo
15.02m
PR
Oberlin
5.
Fr
Jasmine Keegan
14.77m
Oberlin
6.
Jr
Nimi Gupta
14.13m
Case Western Reserve
7.
Fr
Naeisha McClain
14.04m
Oberlin
8.
Sr
Natasha Thomas
13.74m
PR
Baldwin-Wallace
9.
Fr
Maya English
13.72m
Oberlin
10.
So
Alexis Johnson
13.05m
John Carroll
11.
Fr
Marina Yu
12.03m
Case Western Reserve
12.
Sr
Mary Mowrey
11.97m
SR
Ursuline (OH)
13.
Fr
Alyssa Gavin
11.59m
Ursuline (OH)
14.
Jr
Madison Phillips
11.48m
Baldwin-Wallace
15.
Fr
Stephanie Patton
11.28m
Ursuline (OH)
16.
Sr
Mikenna Miller
10.63m
John Carroll
17.
So
Meghan Dayringer
10.36m
Case Western Reserve
18.
So
Kassady Murphy
9.88m
Wooster
19.
Fr
Veronica Mounts
9.70m
John Carroll
20.
Sr
Paige Fabry
9.33m
Wooster
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
2785 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Greater Cleveland Indoor Championships
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Greater Cleveland Indoor Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2010
1
1
Show 1 more
Hashtags
#greater-cleveland
#indoor-championships
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!